Day 2

February 13, 2020

Please note that this agenda is subject to change as speakers are confirmed.

7:00-8:00

Registration Opens

7:00-8:00

Breakfast

8:00-8:45

Day 2 Opening Keynote

Elena Melchert, Director for the Upstream Oil and Gas Research Division, U.S. Department of Energy

8:45-9:15

Coffee Break

9:15-10:45

Strand 1: Unconventional

Session 1 - Recycling Case Studies

Session Chair:

Chip Westaby, Turner Designs Hydrocarbon Instruments

Speakers:

China Draw of the Delaware Basin, Karen Work, ConocoPhillips

Case Histories on Treating Shale Play Waters, Clay Maugans, Select Energy Services

The Importance of and Technologies for Solids and Iron Removal in Produced Water to Enhance and Prolong Well Life and the Effect of Proper Solids Removal Prior to Re-use Treatments, Michael Poth, Amiad Water Systems

9:15-10:45

Strand 2: Conventional/Regional

Session 1 - Innovations in Advanced Produced Water Treatment 3

Session Chair:

Lisa Henthorne, Produced Water Society

Speakers:

Membrane Distillation: A New Approach to Produced Water Desalination, Prakhar Prakash, Chevron

Bacteria Monitoring and Control, Amilcar Oberto, BP

Exploring the Removal of Scale and Corrosion Inhibitors in Produced Water and Seawater: Non-conventional technologies, Laura Ferrando-Clement, IFE

9:15-10:45

Strand 3: Innovation

Session 1 - HSE and ESG for Water Sustainability Panel

Moderator:

Emily Sappington, ExxonMobil

Speakers:

Taylor Rowley, Occidental Petroleum
Brian Bohm, Apache Energy
Rowlan Greaves, Southwestern Energy
Barry Portman, Blackbuck Resources
Saada Al-Shukaili, Petroleum Development Oman
Valerie Banner, Exterran

 

10:45-11:15

ONE-2-ONE NETWORKING

11:15-12:45

Strand 1: Unconventional

Session 2 - Midstream Panel

Moderator:

Michael Dunkel, Advisian

Speakers:

John Durand, XRI
Nick Hines, Oilfield Water Logistics
Chris Schinnerer, Lagoon Water Solutions
Joe Titzer, Gravity
Justin Love, Blackbuck Resources

Strand 2: Conventional/Regional

Session 2 - Offshore Produced Water Treatment and Solutions

Session Chair:

Steve Coffee, Exterran, Produced Water Society

Speakers:

Objective Root Cause Analysis: Offshore Process Optimization Case History, Drayton Bryant, CETCO

The Use of a Floating and Flexible Container to Enhance Produce-Water treatment at Offshore Oil Platforms, Pedro Rendel, Center for Oil and Gas – DTU

TBC

Strand 3: Innovation

Session 2 - R&D Needs

Moderator:

Prakhar Prakash, Chevron 

Speakers:

Hani AlKhalifa, Aramco
Joe de Almeida, Occidental Petroleum
Peter Fiske, Lawrence Berkeley National Laboratory
Brent Halldorson, Fountain Quail Water Management
Ramesh Sharma, ConocoPhillips
Dr. John Wind, Sandia National Labs

12:45-1:45

Lunch

1:45-3:15

Strand 1: Unconventional

Session 3 - Economics, Finance & Forecasting

Session Chair:

Zachary Sadow, Antelope Water Management

Speakers:

2020 Is The Year U.S. Shale Matures, James West, Evercore ISI

2020 Hot Topics:  Water Management and Disposal Well Strategies – What’s Working, What’s Not, and Where We Go from Here, Laura Capper, EnergyMakers

Market Fundamentals Shaping the Disposal Market of Tomorrow, Kelly Bennett, B3 Insight

Strand 2: Conventional/Regional

Session 3 - Waterflood Optimization

Moderator:

Hani AlKhalifa, Aramco

Speakers:

Optimizing Oilfield Net Present Value With PW Salinities and Tracers, Babalola Daramola, Propellio Energy

State of the Art Approach to Conformance Treatments Optimization: An Integrated Sensitivity Study to Reduce Water Production, Oswaldo Perez, Weatherford

TBC, Saada Al-Shukaili, Petroleum Development Oman

Strand 3: Innovation

Session 3 - Data and Automation

Session Chair:

Brent Halldorson, Fountain Quail Water Management

Speakers:

Automating Produced Water Data with Smart Contracts, Fred Tyler, Data Gumbo

Trends in Oilfield Water Data Collection: Improved Subsurface Pressure Characterization, Rob Bruant, B3 Insight 

The Growth Paradox: How To Keep Costs Down As You Scale Up, Jon Cox, SitePro

3:15-4:30

Operators Panel

Moderator:

Morris Hoagland, Jade Dragon

Speakers:

Joe de Almeida, Occidental Petroleum
Brian Bohm, Apache
Rick McCurdy, RMc3 Consulting
Ramesh Sharma, ConocoPhillips
Karen Work, ConocoPhillips

4:30-5:00

Closing Panel

5:45-6:45

Closing Networking Drinks